Danes obstajajo številni načini za ogrevanje vašega doma. Ali ste seznanjeni z razlikami in prednostmi vsakega sistema?
Spomnite se časov ko so radiatorji bili edini način za ogrevanje domov? No, z razvojem tehnologije in sistemov, danes imamo številne nove opcije za ugodno zimsko ogrevanje, ki zagotavlja optimalno udobje v vašem domu.
Vsak sistem ogrevanja ima svoje tehnične značilnosti in prednosti, vendar vsi obljubljajo varčevanje z energijo, kar pomeni nižje zneske na računih za ogrevanje.
Za nove stavbe, ampak tudi za obnovo obstoječih, sistemi talnega ogrevanja postajo čedalje bolj zanimiva izbira in trajnostna alternativa tradicionalnim radiatorjem. In kako ti sistemi delujejo in katere so njegove glavne prednosti? Za razliko od radiatorjev, ki zavzemajo prostor v vašem domu, sevalni sistem za ogrevanje je skoraj neopazen.
On uporablja spiralne cevi nameščene v tleh, skozi katere običajni teče voda s temperaturo med 30 in 40°C. Kadar se tla zagrejejo, toplota se z žarčenjem prenaša v notranjost prostora, in s tem daje izredno udobje v vašem domu. Ta rešitev se lahko prilagodi na stensko ali stropno uporabo in daje zanesljivost in trajnost. Prihranek energije se prav tako zagotavlja z nižjo delovno temperaturo (za razliko od radiatorjev, ki zahtevajo temperaturo nad 60 °C, da bi učinkovito delovali).
Ti prihranki se pomembno povečajo če se ta sistem kombinira s toplotno črpalko, ki uporablja brezplačno obnovljivo energijo (zunanji zrak, podzemna voda ali podzemna toplota). To so prihranki, ki jih nikoli ne bi mogli dobiti s kondenzacijskim grelnikom, ki uporablja fosilna goriva.
Kaj so prav za prav ventilokonvektorji? So podobni radiatorjem ali delujejo bolj kot sevalna ogrevala? Po videzu ventilokonvektori spominjajo na klasične radiatorje ker imajo enoto, ki se lahko postavi na steno ali na tla. Razlikujejo se od radiatorjev v dveh stvareh: ventilokonvektori izpuščajo zrak neposredno v okolje in se lahko uporabljajo ne le za ogrevanje temveč tudi za hlajenje.
Način na kater delujejo je zelo enostavno. Ventilokonvektorji prvo vsesavajo zrak iz prostora s pomočjo ventilatorja, in ga potem ogrevajo do željene temperature s pomočjo izmenjevalca toplote spojenega na kondenzacijski grelnik ali toplotno črpalko. Potem, ko se zrak zagreje ali ohladi, se lahko ponovno distribuira v različne prostore v hiši.
Seveda, kakor tudi vsaka rešitev za klimatizacijo, ventilokonvektorji prav tako imajo svoje prednosti in pomanjkljivosti. Ena glavnih prednosti je nizka poraba tekom dela, podobna sevalnemu sistemu. Pri načinu delovanja za ogrevanje, prav za prav zadošča temperatura pretoka od 45-50 °C v primerjavi s 60-70 °C za radiatorje, kar omogoča ventilokonvektorjem odlično delo z nizkotemperaturnim generatorjem toplote (toplotne črpalke) in sončnim toplotnim sistemom. Druga prednost je enostavnost uporabe, z novejšimi modeli, ki imajo številne programe ventilacije in časovno stikalo za regulacijo časa.
Kar se tiče ugodja, ki izhaja iz enakomerne temperature po celi hiši, se to lahko doseže z enostavno izbiro izdelka, ki najbolje ustreza vašim potrebam. Na primer, v primeru zelo velikega prostora, se priporoča vgrajevanje ventilokonvektorja v sredino stropa, dočim je v manjših prostorih stenska rešitev lahko najprimernejša.
Glavna pomanjkljivost ventilokonvektora je pomemben strošek vgradnje, kar se kompenzira z zmanjšanjem porabe za približno 30 procentov v primerjavi z radiatorji. Tu so tudi drugi dejavniki, kot so hrup, prah in poraba električne energije.
Mogoče se sprašujete kaj je prav za prav toplotna črpalka?
Toplotna črpalka ni zamenjava za ventilokonvektore ali sisteme ogrevanja in hlajenja s sevanjem, temveč je ključna naprava, ki tem sistemom omogoča delo. Gre za generator, ki se pomembno razlikuje od klasičnih grelnikov. Glavna razlika je v tem, da toplotna črpalka lahko učinkovito deluje na nizkim temperaturah, zato jo ni priporočljivo uporabljati v kombinaciji s tradicionalnimi radiatorji. Kar je še bolj pomembno, toplotne črpalke uporabljajo obnovljive vire energije za svoje delo.
Vsi vemo, da ventilokonvektorji že omogočajo znatne prihranke pri stroških ogrevanja če se kombinirajo z grelniki, ki delajo fosilna goriva kot je plin. Če boste v sistem integrirali toplotno črpalko, boste dosegli še večje prednosti.
Clivet ponuja različne vrste toplotnih črpalk, ki so idealne za kombinacijo z ventilokonvektorji in z drugimi sistemi, kot so talni, stenski in stropni sevalni sistemi.
Na razpolago sta dve glavne vrste rešitev, prilagojene potrebam individualnih lastnikov hiš, stanovanjskih stavb, poslovnih in industrijskih objektov:
Toplotne črpalke družbe Clivet predstavljajo idealno rešitev za vse vaše potrebe ogrevanja in hlajenja in prinašajo prihranek in udobje v vaš dom ali poslovni prostor.
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A++
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A++ / Ogrevanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A+++ / Grijanje A++
Moč: 2,7 – 3.5 kW
Hlajenje A++ / Ogrevanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A++ / Grijanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A++
Moč: 2,7 – 3,5 kW
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A+++
Moč: 2,7 – 3,5 kW