
Sistem talnega ogrevanja predstavlja eno od radikalnih sprememb pri načinu ogrevanja gospodinjstva, ki je v zadnjih desetletjih zamenjala klasične radiatorje.
Težko je izločiti kakršne koli negativne aspekte teh sistemov, razen mogoče višjih stroškov napeljave in nekoliko zahtevnejšega vzdrževanja. No, pozitivne strani so številne, kot je zmanjšanje stroškov energije in izboljšano bivalno udobje.
Tu je odgovor, zakaj je delovanje talnih sistemov za ogrevanje popolnoma drugačen od delovanja tradicionalnih radiatorjev:
Tradicionalni sistem ogrevanja uporabljajo konvekcijo. Potem, ko se voda, ki kroži znotraj radiatorja se greje, običajno na temperaturo med 60°C in 80°C, radiatorji prenašajo toploto v zrak, ki jih obdaja, kar nato razširja toploto po celotnem prostoru.
Ta metoda, medtem, ima številne pomanjkljivosti: ogret zrak postaja suh, povečano se širi prah in, najpomembneje, porablja se velika količina energije za ogrevanje vode, kar tradicionalne sisteme naredi precej neprivlačne za družinski proračun.
Metoda delovanja sistema talnega ogrevanja temelji na načelu sevanja. Pri instalaciji se cevi postavijo v tla in gredo skozi različne prostore, kjer omogočajo kroženje vode s temperaturo med 30°C in 35°C. Delo na nižji temperaturi (v primerjavi s tradicionalnimi sistemi) povzroča manjše energetske stroške za enak učinek ogrevanja.
Toplota, ki je v ceveh se prenaša na tla, kar zagotavlja ravnovesje prenosa toplote od spodaj navzgor v prostoru.
Ne le da je mogoče, temveč je tudi priporočljivo! Toplotne črpalke namreč predstavljajo eno od najbolj inovativnih tehnologij dostopnih na trgu, zahvaljujoči sposobnosti uporabe zunanjih obnovljivih virov energije (zraka, podzemnih voda ali tal) za ogrevanje stanovanjskih prostorov in pripravo sanitarne tople vode.
One so ekološko sprejemljive, ker za razliko od kondenzacijskih grelnikov, ne uporabljajo fosilna goriva in omogočajo pomembne ekonomske prednosti. Vsekakor pa lastnosti talnega ogrevanja naredijo to integracijo brezhibno.
Namreč, toplotne črpalke morajo delati v specifičnem območju temperatur, da bi se dosegla največja učinkovitost, kar izključuje njihovo kombinacijo s klasičnimi radiatorji. Razen uporabe sistema talnega ogrevanja, ki ostaja najboljša rešitev, toplotne črpalke se lahko kombinirajo tudi z ventilokonvektorji. Vendar ti zadnji zahtevajo temperaturo približno 45-50 °C, kar zmanjšuje skupno učinkovitost sistema.
Razen modela zrak-zrak, ki ogrevanje in hlajenje prostorov dosega s prenosom toplotne energije med zunanjim zrakom in zrakom v prostoru, druge vrste toplotnih črpalk so primerne za kombinacijo s talnim sistemom ogrevanja.
Najpogosteje uporabljene vrste toplotnih črpalk je zrak-voda, ki uporablja toploto zraka za prenos energije na vodo v sistemu. Ta vrsta omogoča ne samo ogrevanje in hlajenje prostorov, temveč tudi pripravo sanitarne tople vode.
Največja prednost tega sistema je njegova fleksibilnost ker omogoča integracijo z drugimi sistemi kot so solarni toplotni sistemi in kondenzacijski grelniki, in s tem tvorijo hibridni sistem.
Pri toplotnih črpalkah voda-voda, se toplota črpa iz podzemnih voda, dočim se pri geotermalnih toplotnih črpalkah vir energije nahaja v tleh. Ta dva modela, v primerjavi s tistimi zrak-voda, zagotavljajo visoko učinkovitost tekom celega leta, ne glede na letni čas.
Pri izbiri najprimernejše toplotne črpalke za stanovanjske ali poslovne prostore, je potrebno upoštevati različne dejavnike. Predvsem bi morali ugotoviti potrebo po energiji, ki je potrebna za delovanje talnega sistema in za zavarovanje optimalnega ogrevanja v času ogrevanja v zimskih mesecih ter morebitno hlajenje poleti.
Razen tega, da zagotavlja visok nivo toplote v času zime, talni sistem ogrevanja prav tako predstavlja zanimivo rešitev za hlajenje v poletnih mesecih. Način delovanja je v glavnem podoben: skozi hidravlične kroge sistema teče razhlajena voda s temperaturo med 15 in 18°C, ki hladi tla.
V tem primeru so potrebne reverzibilne toplotne črpalke, ki lahko prevzamejo toploto iz prostora in jo izpustijo ven. Rezultat je polno udobje znotraj prostora tudi poleti, kar pomeni, da se lahko opusti uporaba klime in doseže pomembno zmanjšanje porabe energije.
Priporočljiva je uporaba razvlažilnika z namenom ohranjanja vlažnosti zraka v razponu vrednosti med 50 in 60 procentov.
Toplotne črpalke uporabljajo obnovljive vire za proizvodnjo potrebne toplotne energije za ogrevanje prostora s pomočjo talnega ogrevanja, vendar so to vse naprave, ki zahtevajo električno energijo.
Da bi sistem bil bolj učinkovit in da bi se povečal prihranek energije, kombinacija s fotonapetostnim sistemom predstavlja izvrstno rešitev. Ljudje pogosto nameščajo fotonapetostne panele (sončne elektrarne) na svojih strehah, da bi brezplačno proizvajali električno energijo potrebno za delovanje gospodinjstva, s čimer se zmanjšujejo ali celo eliminirajo stroški električne energije (če je ob tem postavljen akumulatorski sistem).
Vendar se vsi ne zavedajo dejstva, da integracija fotonapetostnih panelov s toplotno črpalko omogoča dodaten pomemben prihranek, tako za ogrevanje kot tudi za pripravo sanitarne tople vode.
Vaša hiša ne porabi veliko energije? Rešitev, ki ga predlaga Clivet je toplotna črpalka tipa split Sphera EVO 2.0, ki je na razpolago v širokem razponu moči (od 4 do 16 kW) in vključuje akumulatorski shranjevalnik za sanitarno vodo velikosti od 190 do 250 litrov, s funkcijo zaščite pred legionelo. Prav tako, se ta model ponaša z naprednim dizajnom, ki se idealno vklaplja v interier in se idealno kombinira s sistemi površinskega ogrevanja tal, stene ali stropa.
V koliko je vaša poraba večja od 16 kW, je bolje izbrati monoblok zunanjo toplotno črpalko Edge EVO 2.0 EXC, ki zagotavlja izredno učinkovitost celo pri nizkih temperaturah in lahko pripravi sanitarno toplo vodo s temperaturo do 60 °C. Ta toplotna črpalka zrak-voda, ki jo je razvila družba Clivet, je na razpolago v razponu moči od 4 do 30 kW, z možnostjo povezovanja do 6 enot v kaskadni konfiguraciji za doseganje moči do 180 kW.
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A++
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A++ / Ogrevanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A+++ / Grijanje A++
Moč: 2,7 – 3.5 kW
Hlajenje A++ / Ogrevanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje: A++ / Grijanje A+
Moč: 2,7 – 7 kW
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A++
Moč: 2,7 – 3,5 kW
Hlajenje A+++ / Ogrevanje A+++
Moč: 2,7 – 3,5 kW